Problem z alergią
Alergia to dość charakterystyczna reakcja naszego organizmu na działanie niektórych substancji czy czynników. Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się już nawet u niemowląt. Zdarza się jednak, że występują one dopiero po 30-tym roku życia, czy nawet po 50-tym. Coraz więcej odnotowuje się przypadków, gdzie osoby uczulone są na kosmetyki, jedzenie, pyłki roślin…
Jaki jednak jest mechanizm powstawania alergii?
Alergia to nic innego, jak „niesforna” reakcja naszego układy immunologicznego. Normalnie jest tak – jakaś bakteria czy wirus wkrada się do organizmu, ten rozpoznaje go jako coś obcego i od razu uruchamia się cały system mechanizmów obronnych, u alergia ten system zaczyna szwankować. Układ odpornościowy rozpoznaje wroga – nie tylko w zarazkach, ale nawet w zwykłych cząstkach, które są obecne w jedzeniu czy powietrzu – te substancje są nazywane właśnie alergenami.
Alergia to choroba zapalna. Z początku, kiedy pierwszy raz mamy „sposobność… zapoznania się z alergenem” zwykle nie odczuwamy żadnych dolegliwości, które można by zidentyfikować jako uczulenie. Nie pojawia się ani wysypka, ani katar, ani łzawienie czy duszności. Kiedy jednak po raz kolejny i kolejny i kolejny… do naszego organizmu zbliży się choćby niewielka ilość alergenu – ten zaczyna reagować i pojawia się reakcja uczuleniowa.
Tak więc – reakcja alergiczna zaczyna wywoływać stan zapalny w naszym organizmie i dlatego mówi się, że alergia to stan zapalny (choroba zapalna). W wyniku tej reakcji powstają różnego typu dolegliwości, o których już wspomnieliśmy – katar, łzawienie oczu, wysypka, rumień… Objawów jest naprawdę wiele.
Czy to na pewno alergia? Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy coś jest objawem alergii, bo przebieg i objawy choroby mogą być bardzo różne i w dodatku różnić się u różnych ludzi. Dlatego warto obserwować swoje organizmy, by sprawdzić czy nie mamy kontaktu z jakimś alergenem. Warto udać się do centrum Alergii i zrobić sobie testy – jeśli coś Was niepokoi (przedłużający się katar, wysypka, świąd, rumień, kichanie, zaczerwienienie czy łzawienie oczu). Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.allmedis.pl/